Strona wydrukowana z adresu: http://www.radmor.com.pl/Aktualnosci/Udzial-polskiego-przemyslu-w-testach-interoperacyjnych-WFmu-NBWF-STANAG-5630-Ed1

Udział polskiego przemysłu w testach interoperacyjnych WFmu NBWF (STANAG 5630 Ed1).

Udział polskiego przemysłu w testach interoperacyjnych WFmu NBWF (STANAG 5630 Ed1).

W dniach 13-16 Listopada 2017 w bazie Jorstamogen w Lillehamer w  Norwegii odbyła się pierwsza sesja testów koalicyjnego waveformu  wąskopasmowego NBWF (Stanag 5630) rozwijanego przez grupę NATO LoS Comms  CaT w której RADMOR czynnie partycypuje.

Oprócz firmy RADMOR S.A. będącej jedynym przedstawicielem polskiego przemysłu , w sesji testowej wzięły aktywny udział firmy THALES (FRA), KONGSBERG (NOR) oraz instytut RMA (BEL). Spotkanie miało na celu potwierdzenie interoperacyjności specyfikacji AComP-5631 zaimplementowanych na różnych platformach sprzętowych. RADMOR S.A. przystąpił do testów z wojskową radiostacją typu SDR (Software Defined Radio) - COMP@N . Pozostali uczestnicy wykorzystali komercyjne demonstratory SDR. 

Sesja zakończyła się sukcesem tj. wszystkie implementacje biorące udział w testach potwierdziły zgodność ze specyfikacją oraz umożliwiały interoperacyjną wymianę danych. Następnym krokiem jest weryfikacja pozostałych funkcjonalności Stanag 5630 Ed1. Testy planowane są w kolejnych miesiącach.

Jednocześnie przeprowadzone testy po raz kolejny potwierdziły zarówno dojrzałość radiostacji COMP@N jak i  kompetencje firmy RADMOR S.A związane z opracowywaniem i rozwojem waveformów koalicyjnych.

Firma RADMOR S.A zaprezentowała implementację NBWF działającą na doręcznej wojskowej radiostacji SDR Comp@n . Warto zauważyć, że możliwość umieszczenia oraz przełączania na jednej radiostacji waveformów  NBWF (Stanag 5630) oraz rozwiązań autorskich firmy RADMOR m.in. W2FH oraz BMS-IP, pozwala w zależności od potrzeb na dowolne budowanie wielopoziomowych wąskopasmowych systemów radiowych, oferujących wysoki poziom bezpieczeństwa, niezawodności oraz umożliwiających pracę w sieciach typu MANET i IP, zarówno w misjach koalicyjnych jak i narodowych.